Jakie cechy charakterystyczne ma osoba uzależniona?

Alkoholizm to choroba, która nie tylko zmienia zdrowie fizyczne, ale pozostaje nie bez znaczenia dla zdrowia psychicznego osoby, która nadużywa trunków. Pojawia się wówczas degradacja życia psychicznego, duchowego oraz religijnego, jeśli ktoś jest osobą wierzącą. Człowiek uzależniony od alkoholu z czasem traci zdolność do normalnego funkcjonowania w rodzinie, jak i w społeczeństwie. 

Objawy choroby alkoholowej powiązane z zachowaniem

Zachowanie konkretnej osoby jest silnie powiązane z objawami choroby alkoholowej. Wówczas można zauważyć: 

  • silne pragnienie lub poczucie przymusu zażycia alkoholu,
  • częste decyzje o odstawieniu alkoholu i ponowny powrót do picia, 
  • zespół abstynencyjny, po którym pojawia się większa potrzeba zażywania alkoholu, aby uzyskać efekty takie same jak przy spożyciu dawki mniejszej,
  • zaniedbywanie innych źródeł przyjemności bądź zainteresowań,

Brak kontroli nad piciem

Brak kontroli nad piciem uważany jest za jedną z najczęściej zauważalnych zmian w zachowaniu, kiedy u kogoś pogłębia się choroba alkoholowa. Osoba, która pije, nie ma kontroli nad piciem, a dokładniej nad ilością spożywanego alkoholu. Jest to też główny objaw uzależnienia. Alkohol z czasem zastępuje wiele czynności, jakich dana osoba się podejmowała, jak i jej świat wartości. Sporo osób pozostających w uzależnieniu ma problem z rozpoznaniem skutków i motywów własnego postępowania. 

Myślenie życzeniowe u osoby uzależnionej od alkoholu

Uzależnienie od alkoholu często powiązane jest z tak zwanym myśleniem życzeniowym. Nie ma tutaj mowy o racjonalnej ocenie swojej sytuacji życiowej. Pojawiają się zaprzeczenia, kiedy to osoba pijąca wmawia sobie, jak i otoczeniu, że nie ma żadnych problemów. 

Coraz częściej pojawiają się wymówki, a więc specjalne okazje do tego, żeby spożywać alkohol. Osoby, które je stosują, często mówią o tym, że piją mało, a więc nie jest to groźne. Można też spotkać się ze zdaniem: „wszyscy piją” jako dowód podkreślenia powszechności tego zjawiska. Przyczyn picia szuka się w innych członkach rodziny czy w otoczeniu. Pojawiają się więc zawsze takie argumenty, które złudnie pozwalają usprawiedliwić picie alkoholu na co dzień. 

Zniekształcenia poznawcze

Na etapie zaawansowanej choroby alkoholowej pojawiają się zniekształcenia poznawcze i myślenia. Osoba uzależniona nagina rzeczywistość, aby usprawiedliwić własne postępowanie. Dochodzi również do upośledzenia sfery emocjonalnej. W efekcie pojawiają się trudności w relacjach z najbliższymi, jak i brak kontroli własnych stanów emocjonalnych. 

Wszywka alkoholowa Wrocław: https://alkotherapy.pl/

Alkotherapy Wszywka Alkoholowa Wrocław

Bartłomieja Strachowskiego 32, 52-210 Wrocław

731 731 335

You are using an unsupported browser and things might not work as intended. Please make sure you're using the latest version of Chrome, Firefox, Safari, or Edge.